Bogaty program „Splotów”, czyli wielokulturowość

Grodzisk Maz.

26 stycznia startuje trzecia już edycja „Splotów”, czyli Grodziskich Spotkań Wielokulturowych. Kalendarz festiwalu organizowanego przez Willę Radogoszcz przedstawia się niezwykle bogato.

Historia Grodziska Mazowieckiego jest ściśle związana z kulturą żydowską. Przed II wojną światową co piąty mieszkaniec miasta wyznawał judaizm lub posługiwał się językiem jidysz. Dawny Grodzisk był mieszanką kultur, wyznań i wierzeń. W 1941 roku, w czasie okupacji hitlerowskiej, nastąpiła likwidacj stworzonego przez Niemców getta. Do opuszczenia Grodziska zmuszonych zostało trzy tysiące żydowskich mieszkańców. Trafili doobozów zagłady…

Willa Radogoszcz za cel postawiła sobie pielęgnowanie pamięci o grodziskich Żydach. W tym celu zorganizowano Grodziskie Spotkania Wielokulturowe czyli „Sploty”.

Impreza okazała się strzałem w dziesiątkę. W tym roku organizowana jest już jej trzecia edycja. – Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest splot kultury wiejskiej i miejskiej, świata chłopskiego i mieszczańskiego, ludności rdzennej i napływowej, tutejszych przybyszów – ich wzajemnych wpływów, starć, ocen i inspiracji – informują organizatorzy. – Otoczony wsiami i folwarkami Grodzisk, będący centrum administracyjnym i handlowym oraz punktem skupu wytwarzanych w okolicy towarów przez wieki pełnił rolę agory – na tutejszym rynku spotykali się rolnicy, ziemianie, kupcy, rzemieślnicy, robotnicy i fabrykanci, przedstawiciele miejskiego proletariatu i reprezentanci lokalnej inteligencji. Dzieje ich relacji to prawda o nas, naszej przeszłości i korzeniach – podkreślają.

„Sploty” wystartują 26 stycznia. Zainauguruje je spektakl muzyczny Sztetl Grodzisk. Ale cały kalendarz festiwalu jest niezwykle bogaty. Nie zabraknie koncertów, spektakli, paneli dyskusyjnych, projekcji, spacerów historycznych i warsztatów – wszystkie osadzone w idei dialogu kulturowego. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Na szczególną uwagę zasługują uroczystości zaplanowane na 15 lutego. Wtedy bowiem przypada 75. rocznica likwidacji grodziskiego getta. W trakcie wieczornego spotkania(godz. 18) przy ulicy 11 Listopada nie zabraknie wspomnień o żydowskich mieszkańcach Grodziska oraz wspólnej modlitwy. Główny punkt uroczystości to odsłonięcie pomnika poświęconego Żydom. Postument autorstwa lokalnego artysty Grzegorza Stręga będzie miał kształt kamiennego słupa, na którym umieszczona zostanie płaskorzeźba z brązu przedstawiająca grodziską synagogę. Pomnik stanie w miejscu, gdzie w latach 1864-1940 znajdował się żydowski dom modlitwy. Uroczystości uświetni koncert Leny Piękniewskiej z zespołem zatytułowany „Kołysanki na wieczny sen”. Odbędzie się on w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Kalendarz imprez w ramach „Splotów” (potrwają do 28 lutego) obejmuje aż 23 wydarzenia. Ich zapowiedzi można znaleźć m.in. na portalu WPR24 w dziale kultura.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11440

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4288

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3244

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3209

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
76

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23