Bogate plany na przyszły rok

Grodzisk Maz.

Grodziski magistrat opublikował właśnie projekt budżetu gminy na przyszły rok. Sprawdziliśmy jakie inwestycje będą realizowane w 2017 r. w Grodzisku Mazowieckim.

Budżet gminy zawiera szereg ważnych informacji o kondycji finansowej samorządu oraz planach inwestycyjnych. W Grodzisku na przyszły rok zaplanowano dochody na poziomie ponad 231 mln zł. To o ponad 55 mln zł więcej niż w bieżącym roku! Skąd taki skok? – 30 mln to wpływy na program 500+. Dodatkowo zwiększają się wpływy z majątku gminy, wzrasta liczba zarejestrowanych aut. W przyszłym roku otrzymamy też większą subwencję oświatową. Około 4 mln zł to wpływy z podatku od osób fizycznych – wylicza burmistrz Grzegorz Benedykciński. – W skrócie: gmina się rozwija. Przybywa firm i mieszkańców, którzy odprowadzają podatki w Grodzisku – dodaje.

Podobny skok przewidywany jest w przypadku wydatków gminy. Te w 2017 r. wyniosą 238 mln zł
(w tym roku 171 mln zł). Natomiast na inwestycje Grodzisk wyda 62 mln zł.

To właśnie wykaz inwestycji najbardziej interesuje mieszkańców. Jakie zadania będą realizowane w Grodzisku w 2017 roku? Najwięcej gmina wyda na drogi. 8 mln zł pochłonie modernizacja ul. Okrężnej. Kolejne 8 mln zł gmina przeznaczy na modernizację Żydowskiej, Ślusarskiej, Wiewiórki, Malinowej i innych. Ponad 2 mln zostaną przekazane do województwa i powiatu odpowiednio na przebudowę skrzyżowania ul. Królewskiej i Okrężnej oraz na modernizację Nadarzyńskiej.

Najbardziej kosztowną inwestycją będzie budowa Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej (16 mln zł). Gmina szuka już wykonawcy tego przedsięwzięcia. Blisko 6 mln zł pochłonie rewitalizacja terenów zielonych, kolejne 5 mln zł gmina wyda na budownictwo mieszkaniowe. Z „tańszych” inwestycji na uwagę zasługują plany rozbudowy roweru miejskiego (550 tys. zł), budowa świetlic wiejskich, m.in. w Opypach (900 tys. zł) czy budowa pomnika pamięci Leonida Teligi (100 tys. zł).

Jak przyszłoroczny budżet ocenia grodziski włodarz? – Nie sposób żebym nie był zadowolony z takiego budżetu. Co więcej, już na terenie gminy prowadzone są budowy nowych przedsiębiorstw co w 2018 roku da nam kolejne 5-7 mln dochodu – mówi Grzegorz Benedykciński.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.