Bobry ponownie zaatakowały

Pruszków

Bobry ponownie dały o sobie znać. Kolejne drzewa w pruszkowskim Parku Potulickim są nadgryzione. Co zrobić, żeby ochronić drzewostany przed bobrami?

O sprawie wielokrotnie informowaliśmy. Jesienią ubiegłego roku otrzymywaliśmy kolejne zgłoszenia dotyczące nadgryzionych drzew. Jednak skutecznego sposobu na zapobiegnięcie harcom bobrów nie było. Ich odławianie jest kosztowne, a dodatkowo zwierzęta znajdują się pod ochroną.

Zgryźliwie można powiedzieć, że bobry rozpoczęły wiosenne porządki. Nie uszło to uwadze mieszkańców Pruszkowa. –  Bobry znów atakują w Parku Potulickich, a także przy rzece Utracie –  napisał jeden z naszych czytelników na adres kontakt@wpr24.pl.

Miasto zapewnia, że w grudniu zabezpieczyło drzewa, aby nie były dostępne dla bobrów. –  W grudniu 2015 roku zostały podjęte prace mające na celu zabezpieczenie drzew w obrębie „działania” bobrów przed uszkodzeniami. Polegały one na opalikowaniu miejsc przy wskazanych drzewach, najbardziej narażonych na zniszczenie przez bobry,  założeniu na paliki siatki stalowej powlekanej o wysokości  około 1 metra, zabezpieczeniu siatki i palików preparatem – repelentem odstraszającym. Uszkodzone, a właściwie zniszczone wcześniej  drzewa, wierzby, zostały pozostawione przy brzegach stawów celowo, aby ewentualne działania bobrów skupiały się na już zniszczonych drzewach –  informuje Elżbieta Jakubczak-Garczyńska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Pruszkowie.

Jednak problem wrócił jak bumerang. Bobry nagryzają kolejne drzewa, co może mieć opłakane skutki. Drzewostany mogą zostać powalone, niewykluczone są podtopienia z powodu nagromadzenia wody. Nie można czekać z założonymi rękami. Trzeba działać. –  Ewentualne zabezpieczenia drzew przed nowymi uszkodzeniami będą realizowane na bieżąco ze środków budżetu gminy. Środki te nie są wyodrębnione oddzielnie z przeznaczeniem na powyższy cel natomiast w miarę potrzeb będą wykorzystywane ze środków finansowych przeznaczonych na utrzymywanie zieleni –  wyjaśnia Jakubczak-Garczyńska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.