Bliższa współpraca Grodziska i Giżycka

Grodzisk Maz.

Oba miasta dzieli blisko 300 kilometrów, jednak nie wyklucza to współpracy. Rada Miejska w Grodzisku Mazowieckim wyraziła zgodę na zawarcie umowy partnerskiej z Giżyckiem.

Odległość wcale nie musi być problemem, o czym najlepiej świadczy współpraca Grodziska Mazowieckiego i Giżycka. Miasta bliskie stosunki nawiązały już kilka lat temu. Władze Giżycka uczestniczyły w ważnych uroczystościach organizowanych przez Grodzisk. Z kolei młodzież z mazurskiego miasta przyjeżdżała na międzynarodowe turnieje w futsalu rozgrywane w grodziskiej hali sportowej. 

Mówi się, że prowadzona przebudowa Stawów Walczewskiego pozwoli miastu zbliżyć się do żeglarskich klimatów Giżycka. Warto przypomnieć, że w maju 2010 roku w Grodzisku odbył się „Żeglarski weekend”. Mieszkańcy mogli poznać tajniki tego sportu, zgłębić swoją wiedzę i pożeglować. W wydarzeniu uczestniczyły władze Giżycka i młodzież z mazurskiego miasta. Grodziszczanie mieli możliwość zapoznania się z atrakcjami oferowanymi przez stolicę wielkich jezior.

W październiku 2015 roku do Grodziska przyjechała grupa 45 gimnazjalistów z Giżycka. Była to rewizyta. Grodziscy uczniowie gościli już w stolicy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Gimnazjaliści z Giżycka mieli okazję pozwiedzać Grodzisk i spotkać się z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim.

Współpraca została podtrzymana, czego efekty są widoczne. Kolejnym krokiem jest pogłębienie obustronnych kontaktów, co ma służyć rozwojowi społeczno-gospodarczemu gmin. Na czym będzie polegała współpraca Grodziska i Giżycka? Przede wszystkim dotknie obszarów związanych z wdrażaniem wspólnych projektów finansowanych ze środków unijnych, promocji dorobku środowisk artystycznych, rozwoju sportu oraz turystyki, a także wymiany grup młodzieży. –  Partnerstwo ma stać się czynnikiem pogłębiającym wzajemne poznanie, zwłaszcza na płaszczyźnie kontaktów międzyludzkich. Przynajmniej raz w roku przedstawiciele obu gmin maja odbywać spotkania i dokonywać przeglądu podejmowanych przedsięwzięć. Zgodę na analogiczna umowę wyraziła Rada Miejska w Giżycku – wyjaśnia Jacek Grabowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.