Biały Pałac podniesie się z gruzów?

Piastów

Piastowscy włodarze chcą by Willa Adelajda, lepiej znana jako Biały Pałac, ponownie była chlubą miasta. Jednak aby tak się stało budynek musi zostać odbudowany.

Biały Pałac mieścił się przy ul. Godebskiego. Willa powstała na początku ubiegłego wieku i należała do rodziny architekta Brunona Paprockiego, który zaprojektował willę wraz z oficynami. Paprocki z żoną Adelajdą i czwórką dzieci mieszkali w Piastowie przez kilka lat. Nowym właścicielem zabudowań było Wojsko Polskie. Po II wojnie światowej budynek poszedł w zapomnienie. Ostatnia ściana pałacu legła w gruzach w czerwcu 2013 r. Kilka miesięcy później pozostałości budynku rozebrano. Gruz na działce zalegał przez kolejne lata, w końcu został uprzątnięty.

Piastowscy włodarze od kilku lat przygotowują się do odbudowy pałacu. Wiele wskazuje na to, że te plany w końcu mogą się ziścić. – Rozpoczęliśmy już prace przygotowawcze do realizacji idei odbudowy Willi Adelajda i rewitalizacji jej otoczenia. Po uprzątnięciu rumowiska po dawnej rezydencji rodziny Paprockich, zalegającego od czterech lat, ogrodzony został teren wokół niego. Zlecone jest opracowanie techniczne dokumentacji niezbędnej do odtworzenia fundamentów budynku. Posłuży ona do uzgodnienia działań restauracyjnych w tym zakresie, które planujemy podjąć w przyszłym roku. Kilka miesięcy temu na zlecenie urzędu miejskiego opracowane zostały trzy ekspertyzy dotyczące stanu technicznego budynków dawnych oficyn przy ul. Godebskiego 3. Dokumenty te posłużyły do opracowania i złożenia wniosku w ramach programu „Odnowa tkanki mieszkaniowej”. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia konkursu i uzyskania dofinansowania niezwłocznie podejmiemy prace rewitalizacyjne tych budynków – informuje Grzegorz Szuplewski burmistrz Piastowa. –  Wiele wskazuje na to, że idea odbudowy Białego Pałacu i odnowy jego otoczenia może wreszcie doczekać się realizacji – dodaje.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.