Bezpłatne badania na WZW typu C

Grodzisk Maz.

Gmina Grodzisk Mazowiecki wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym organizują bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Szczegóły w poniższym tekście.

Choroba ta jest uznawana za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych. Wieloletni, często bezobjawowy, przebieg zakażenia może prowadzić do zagrażających życiu powikłań, jak marskość wątroby czy rak wątrobowokomórkowy. Jak dotąd nie wynaleziono szczepionki zabezpieczającej przed WZW C, ale wczesne rozpoznanie daje możliwość całkowitego wyleczenia.

Badania wykrywające WZW C odbędą się 23 listopada w godz. 15-19 w grodziskiej Mediatece (wejście od ul. 3 Maja 57). Mimo że badania są anonimowe, należy wcześniej zarezerwować telefonicznie konkretną godzinę. Zapisy prowadzone są pod nr: (22) 755 55 34 wew. 210, w godz. 9.00-15.00, do dnia 22 listopada.

W badaniach może wziąć udział każdy, również dzieci, ale pod warunkiem, że przyjdą wraz z dorosłym opiekunem. Badanie wykonują wykwalifikowane pielęgniarki, które bezboleśnie pobiorą krew poprzez nakłucie opuszki palca. Rezultaty testu poznamy w ciągu kilku minut. W przypadku pozytywnego wyniku zostanie wykonane powtórne badanie potwierdzające.

Osoba z potwierdzonym podczas badań rozpoznaniem zakażenia zostanie skierowana na konsultację lekarską, dalszą diagnostykę i specjalistyczne leczenie. Jest ono bezpłatne (refundacja NFZ) i niezwykle skuteczne. Trwa zazwyczaj 12 tygodni i nie wiąże się z działaniami niepożądanymi.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.