Bezpłatne badania mammograficzne w szpitalu „na Wrzesinie”

Pruszków

W ramach profilaktyki raka piersi kobiety w wieku 50-69 lat będą mogły bezpłatnie wykonać badania mammograficzne w Szpitalu Powiatowym w Pruszkowie. Szczegóły znajdziecie w poniższym artykule.

Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka
piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej
piersi. Niektóre kobiety odczuwają krótko trwające uczucie dyskomfortu związane z
koniecznością ucisku piersi podczas badania. Ucisk jest konieczny, żeby uzyskać odpowiednią
wiarygodność badania.

Kiedy zrobić takie badanie? W momencie kiedy pojawią się pierwsze niepokojące zmiany w piersiach. Zatem jeśli wcześniej nic nie wyczuwałaś, a nagle zaczęło Cię coś niepokoić to warto zainteresować się mammografią. Niektóre niepokojące objawy to: zmiana wielkości i kształtu piesi, która nie ustąpiła po miesiączce, guzki, zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą, zmiana koloru skóry piersi, wciąganie skóry piersi.

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Badania wykonywane są w Pracowni Mammograficznej w budynku głównym szpitala (Armii
Krajowej 2/4) po wcześniejszym umówieniu terminu osobiście lub pod nr tel. 22 7588186
lub 22 7586054 wew. 246.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.