Bezpieczny sylwester

Region

Nowy rok świętujemy hucznie, strzelając różnego rodzaju fajerwerkami i nierzadko spożywając przy tym napoje wyskokowe. Może powodować to niebezpieczne sytuacje, które zagrażają naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Jak bawić się w sylwestra, by nie spędzić go w szpitalu?

Już dziś wieczorem rozpoczną się wszelkie zabawy sylwestrowe. Podczas ich trwania często zapominamy o najprostszych zasadach bezpieczeństwa. Nieodłącznym elementem świętowania nowego roku są fajerwerki, czyli materiały pirotechniczne. To z ich powodu każdego roku do szpitali trafia spora liczba osób. Aby nowy rok nie rozpoczął się od przykrych doświadczeń wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

Po pierwsze, kupując petardy należy sprawdzić czy posiadają odpowiednie atesty. Nie kupujmy ich od przypadkowych sprzedawców. Głównymi oznaczeniami jakie powinny posiadać wyroby pirotechniczne to: nazwa produktu, klasa bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi. Większość imprezowiczów powinna postawić na fajerwerki klasy I oraz II ponieważ klasa III zarezerwowana jest dla profesjonalistów.

Ładunków nie powinny odpalać osoby będące pod wpływem alkoholu. Chwila nieuwagi może być katastrofalna w skutkach. Najczęściej dochodzi do oparzeń rąk i twarzy oraz uszkodzeń ciała np. utratę wzroku, palców czy nawet całej ręki. Dlatego ostrożnie podpalajmy ląd petardy, następnie oddalmy się od niej o 10 m. Należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi.

Warto dodać, że fajerwerki mogą odpalać tylko osoby dorosłe dlatego zwróćmy szczególną uwagę na dzieci. Huk materiałów wybuchowych niepokoi również zwierzęta – w szczególności psy. Właściciele czworonogów powinni zadbać o to, aby ich pupile przeżyły ten okres w spokoju. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.