Bezpieczny sylwester dla dorosłych, dzieci i zwierząt

Region

Nowy rok świętujemy hucznie, strzelając różnego rodzaju fajerwerkami i nierzadko spożywając przy tym napoje wyskokowe. Może powodować to niebezpieczne sytuacje, które zagrażają naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Jak bawić się w sylwestra, by nie spędzić go w szpitalu? Pamiętajmy aby dzieci i zwierzęta również były bezpieczne.

Już dziś wieczorem będziemy świętować nowy rok. Podczas sylwestrowych zabaw często zapominamy o najprostszych zasadach bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że nieodłącznym elementem witania nowego roku są fajerwerki, czyli materiały pirotechniczne. To z ich powodu każdego roku do szpitali trafia spora liczba osób. Aby nowy rok nie rozpoczął się od przykrych doświadczeń wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

Po pierwsze, kupując petardy należy sprawdzić czy posiadają odpowiednie atesty. Nie kupujmy ich od przypadkowych sprzedawców. Głównymi oznaczeniami jakie powinny posiadać wyroby pirotechniczne to: nazwa produktu, klasa bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi. Większość imprezowiczów powinna postawić na fajerwerki klasy I oraz II ponieważ klasa III zarezerwowana jest dla profesjonalistów.

Ładunków nie powinny odpalać osoby będące pod wpływem alkoholu. Chwila nieuwagi może być katastrofalna w skutkach. Najczęściej dochodzi do oparzeń rąk i twarzy oraz uszkodzeń ciała np. utraty wzroku, palców czy nawet dłoni. Dlatego ostrożnie podpalajmy lont petardy, następnie oddalmy się od niej o 10 m. Zawsze postępujmy zgodnie z instrukcją obsługi.

Warto dodać, że fajerwerki mogą odpalać tylko osoby dorosłe dlatego zwróćmy szczególną uwagę na dzieci. Ale nie tylko. Huk materiałów wybuchowych niepokoi również zwierzęta – w szczególności psy. Właściciele czworonogów powinni zadbać o to, aby ich pupile przeżyły ten okres w spokoju. Zatem jak zminimalizować stres zwierząt? Pomóc może wizyta u weterynarza i przepisanie odpowiednich środków uspokajających, zwykła obecność przy swoim pupilu lub – jeśli to niemożliwe – pozostawienie zwierzaka w domu z włączoną muzyką, która choć częściowo zagłuszy hałas dobiegający z zewnątrz. Dobrym sposobem będzie też zamknięcie okien i zasłonięcie żaluzji. Jeśli jednak nasze zwierzę ucieknie i zgubi się, szybko zadzwońmy na straż miejską, nr: 986.

Wiele organizacji apeluje również o to, by całkowicie zrezygnować z pokazów fajerwerków, jak również i niektóre samorządy. W tym gronie jest m.in. Podkowa Leśna. – Prosimy o zrezygnowanie z pokazów pirotechnicznych w Noc Sylwestrową. Wystrzały fajerwerków i towarzyszący przy tym huk jest dla zwierząt ogromnym stresem. Przerażają one nie tylko nasze ukochane czworonogi, ale również bezdomne i dzikie zwierzęta żyjące na terenie Podkowy Leśnej. Niech Nowy rok oznacza dla wszystkich radość, a nie łzy po stracie wystraszonych, zaginionych pupilów. Apelujemy zatem o rozsądek – czytamy na stronie Podkowy Leśnej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.