Bez podania peselu sprzętu nie wypożyczysz

Grodzisk Maz.

Jedna z naszych czytelniczek zwróciła uwagę, że przy wypożyczaniu sprzętu wymagane jest podanie numeru Pesel. – A co z ochroną danych osobowych – dopytuje Marzena.

Na każdym kroku wyciągane są od nas dane osobowe. Przy rejestracji w przychodni lekarskiej, w trakcie ubezpieczania samochodu, a nawet przy rejestracji do programów lojalnościowych. Często wypełniając kolejne rubryczki w formularzy nie zastanawiamy się co dalej dzieje się z naszymi danymi. Co ciekawe nawet tak wrażliwe dane jak numer pesel są dziś wymagane przy wypożyczaniu sprzętu wodnego – Ostatnio na Stawach Walczewskiego chciałam wypożyczyć rower wodny, niestety panowie tam pracujący bez spisania numeru pesel z dowodu, na inny dokument nie wypożyczają sprzętu – napisała do nas Marzena. – Jak mówiłam że to jest bezprawne i niezgodne z ochroną danych osobowych – dodaje.

Postanowiliśmy sprawdzić czy podanie numeru pesel faktycznie jest obowiązkowe. Z tym pytaniem zwróciliśmy się do dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grodzisku Mazowieckim Mariusza Smysło. – Wypożyczamy sprzęt wart kilka tysięcy złotych. Wszystkie wypożyczalnie sprzętu funkcjonują w ten sposób. Jeśli ktoś zniszczy sprzęt lub pozostawi go na brzegu będziemy wiedzieli  kogo szukać – mówi nam Mariusz Smysło. – To swego rodzaju zabezpieczenie – zaznacza.

Dyrektor OSiR-u podkreśla również, że dane nie są nikomu udostępniane. – Przed wprowadzeniem regulaminu sprawdzaliśmy jak to odbywa się w innych miejscach. Zawsze wymagane jest podanie numeru pesel – podkreśla.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.