Będzie referendum w Pruszkowie!

Pruszków

Wiele wskazuje na to, że Pruszków, wzorem Legionowa, przeprowadzi referendum w sprawie pomysłu powiększenia Warszawy o dodatkowe gminy Informujemy o tym pierwsi. – To pomysł mieszkańców. My go popieramy – mówi Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Poselski projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakładał pierwotnie przyłączenie 32 podwarszawskich gmin do tzw. wielkiej Warszawy. Mówiło się, że jest on niedopracowany i pisany na kolanie – autorzy projektu zapomnieli o istnieniu Podkowy Leśnej, której nie wpisali w granice nowej stolicy. Mimo wielu niedociągnięć projekt PiS wywołał prawdziwą burzę, nie tylko wśród samorządowców.

Na realizację tego pomysłu bez wcześniejszego pytania o opinię nie godzą się mieszkańcy podwarszawskich miejscowości oraz samej stolicy. Szybko ogłoszono referenda w Warszawie i Podkowie Leśnej. Te jednak zablokował wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. W miniony weekend referendum odbyło się w Legionowie, gdzie mieszkańcy powiedzieli „nie” wielkiej Warszawie. Podobnego rozwiązania chcą mieszkańcy Pruszkowa i wiele wskazuje na to, że referendum się tu odbędzie. – Mieszkańcy są wściekli. Zwłaszcza, że pojawiają się komentarze podważające wyniki referendum w Legionowie, mówiące o tym że ludzie nie zrozumieli pytań. Presja zorganizowania referendum u nas jest ogromna i my to rozumiemy. Dlatego popieramy mieszkańców, podobnie jak w Podkowie i u nas będą zbierane podpisy poparcia – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Dziś jeszcze trudno powiedzieć kiedy dokładnie ma zostać przeprowadzone referendum. – Liczymy na to, że uda nam się przeprowadzić referendum w tym samym czasie w kilku gminach. Bo oprócz Pruszkowa do organizacji głosowania przymierza się również Milanówek, Ożarów Mazowiecki oraz Michałowice – zaznacza Kurzela. – Konieczne będzie podjęcie odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta, ale mogę zapewnić, że my tę inicjatywę popieramy w 100 proc. – dodaje wiceprezydent Pruszkowa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.