Będzie nowy system biletowy?

Region

Zarząd Transportu Miejskiego chce stworzyć zupełnie nowy system biletowy. Rozważana jest m.in. opcja wprowadzenia biletów na kartach płatniczych.

Zbliżeniowa karta miejska oraz magnetyczne bilety kartonikowe, które dostępne są w warszawskim systemie były jednym z najnowocześniejszych w kraju. Porównując system biletowy w stołecznej komunikacji do systemów u innych przewoźników działających  naszym regionie nadal możemy odnieść wrażenie, że jest nowoczesny i wygodny. 

Warszawski ZTM chce jednak nowości i to takiej zakładającej wdrożenie zupełnie nowego systemu biletowego. Dziś jeszcze nie zostały określone konkretne kierunki. Póki co powołany przez stołeczny ratusz komitet sterujący rozważa, jakie funkcjonalności oprócz samych biletów miałyby być elementami systemu. Chodzi m.in. o możliwość kodowania na kartach rozmaitych usług ogólnomiejskich. Jednym z założeń jest możliwość kodowania biletów na kartach płatniczych. To pozwoliłoby na odchudzenie portfeli mieszkańców, w których i tak jest wiele „plastików”. 

Jednak wygoda to nie wszystko. Nowy system miałby ułatwić zmianę taryfy biletowej. Dziś jest to dość trudny i czasochłonny proces. Dodatkowo nowy system ma być bezpieczniejszy. Chodzi tu o zabezpieczenia, które uniemożliwiłyby nielegalne kodowanie biletów. Kilka lat temu okazało się bowiem, że spora grup podróżnych korzysta z „lewych kart”.

Pozostaje zatem pytanie kiedy ZTM chce wdrożyć nowy system? Obecny system ma funkcjonować do 2022 roku. Kolejny rok ma być okresem przejściowym.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.