Będzie druga nitka

Pruszków

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie przygotowuje się do budowy drugiej nitki wodociągu, który miałby uchronić mieszkańców Pruszkowa i Piastowa przed problemami z dostawą wody.

Miejscowości z tzw. pasma pruszkowskiego zasilane są w wodę tylko jedną magistralą wodociągową, która ciągnie się wzdłuż Alei Jerozolimskich. Efekty jakiejkolwiek awarii odczuwają  więc tysiące mieszkańców Ursusa, Michałowic, Pruszkowa i Piastowa. Chociaż sami doskonale wiemy, że trudno będzie Wam w to uwierzyć, ale ta sytuacja ma się zmienić za kilka lat. MPWiK chce wybudować drugą magistralę, która miałaby zasilić nasz rejon w wodę.

Przygotowania już ruszyły, jednak przedstawiciele wodociągów podkreślają, że należy uzbroić się w cierpliwość. Wszystko przez długotrwałe procedury. – Trzeba pamiętać, że te procesy dotyczące inwestycji wodocągowo-kanalizacyjnych charakteryzują się dość długimi terminami. Można powiedzieć, że nie powinno to trwać tak długo, bo cóż to takiego wykopać kawałek rowu i włożyć tam rurę. Otóż nie jest tak. Do takich inwestycji musimy mieć spełnione wszystkie warunki, które określają poszczególne przepisy dotyczące prawa budowlanego czy ochrony środowiska. Jednym z głównych elementów, który utrudnia realizację przedsięwzięć to dostęp do gruntów potrzebnych na cele inwestycyjne – wyjaśnia Renata Tomusiak, prezes MPWiK Warszawa.

Budowa nowej magistrali została podzielona na dwa zadania, w których łącznie zostanie wybudowanych blisko 19 km wodociągu. Pierwsze zadanie polega na wybudowaniu nitki na terenie Warszawy, a drugie na terenie Pruszkowa i Piastowa. Warto tu podkreślić, że oba te zadania będą realizowane równolegle.

Druga nitka wodociągu ma zostać wybudowana od Bemowa, przejść przez Włochy i Ursus do Piastowa. – W tym konkretnym przypadku, ta druga nitka, jak ją nazywamy, jest inwestycją, na której będziemy relegalizować na długości planowanej magistrali 7,7 km. Zadanie realizowane będzie w latach 2018 – 2022 w formie projektuj i buduj. Szacunkowy koszt to 50 mln zł – zaznacza Tomusiak.

Fragment piastowsko-pruszkowski magistrali będzie miał około 11 km i zostanie zrealizowany w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje nitkę w Piastowie wodociąg pojawi się w ul. Marii Dąbrowskiej i Barcewicza, z kolei w Pruszkowie przebiegnie ulicami Skrajną do Broniewskiego, Warsztatowa, Długą, Mostową. W ramach drugiego etapu wodociąg powstanie w ulicach: Przejazdowej, Żbikowskiej, Jana Długosza, Ogińskiego, Poznańskiej i 3 Maja. Koszt tych zadań to 30 mln zł. Kiedy możemy spodziewać się realizacji? W 2018 r. zostanie wykonana dokumentacja projektowa. Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń będą mogły ruszyć prace terenowe. Finał robót zaplanowano na 2021 r. – Nie będzie tak, że coś rozkopiemy, zakopiemy i już. Odtworzymy też ciągi drogowe, dzięki czemu na niektórych ulicach pojawi się zacznie lepsza nawierzchnia – zaznacza prezes MPWiK.

Po zrealizowaniu tych inwestycji przerwy w dostawie wody do Pruszkowa i okolic powinny być jedynie niemiłym wspomnieniem.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.