Będzie bezpieczniej na ulicach Brwinowa

Brwinów

Włodarze gminy Brwinów inwestują w nowe technologie oświetlenia ulic, które mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników dróg. Co właściwie zostanie zmienione?

Standardowe oświetlenie ulic często nie jest wystarczającym rozwiązaniem. W nocy mamy znacznie ograniczoną widoczność niż ma to miejsce za dnia. Trudniej jest także prawidłowo ocenić odległość pojazdu czy dostrzec pieszego idącego poboczem lub zbliżającego się do przejścia dla pieszych. Gmina Brwinów próbuje poprawić bezpieczeństwo w tym zakresie i mają pomysł jak to zrobić. Stare latarnie z tradycyjnym oświetleniem zastąpią nowoczesne lampy w technologii LED.

Tego typu latarnie pojawią się w Brwinowie przy ulicach oraz bezpośrednio na przejściach dla pieszych. To co je wyróżnia na tle np. lamp sodowych, to snop kontrastowego białego światła. Taki punkt widoczny jest z daleka. – Kierowca już z odległości 300-400 metrów jest w stanie dostrzec białą plamę czyli ten snop światła jaki dają lampy LED. Dzięki temu są ostrzegani o jakimś szczególnym miejscu, gdzie muszą zachować ostrożność – wyjaśnia Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.

Oświetlenie w technologii LED ma powstać głównie na przejściach dla pieszych, które są mniej bezpieczne od innych. Takie oświetlenie powstało już na pasach przy drodze wojewódzkiej nr 719 na skrzyżowaniu prowadzącym m.in. do Podkowy Leśnej i Brwinowa. To niejedyne miejsce, gdzie powstaną latarnie LED. – W przyszłym roku planujemy wydać na nowe technologie oświetlenia ponad 850 tys. zł. Wtedy zmodernizujemy ul. Pszczelińską pod kątem lamp. Na docinku od ul. Pedagogicznej do świateł wybudujemy zupełnie niezależne oświetlenie uliczne. Największy nacisk zostanie postawiony na doświetlenie przejść dla pieszych – zaznacza Kosiński.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.