Będą kary za kopcenie

Raszyn

Pod koniec ubiegłego roku w Raszynie skontrolowano 12 posesji na terenie gminy. Chodzi o spalanie odpadów w domowych kotłowniach. – Czasami normy były przekroczone o 6 tys proc – mówi Andrzej Zaręba, wójt Raszyna.

O tym, że smog wisi w powietrzu nie trzeba przypominać. Jeśli go nie widać, to na pewno czuć. Raszyńscy włodarze postawili walczyć z tymi, którzy w domowych kotłowniach spalają odpady. – Przeprowadziliśmy badania sprawdzające czy spalane są odpady. Badania odbyły się w 12 nieruchomościach, gdzie sprawdzono 12 kotłowni – mówił na grudniowej sesji rady gminy Andrzej Zaręba, wójt gminy Raszyn. 

Badania wykazały, że w ośmiu skontrolowanych nieruchomościach były spalane odpady, a stężenia niebezpiecznych związków znacznie przekroczyły normy. W jednym z przypadków nawet o 6 tys. proc. W kolejnej dziewiątej kotłowni również spalano odpady, ale zanieczyszczenia nie przekroczyły norm. W pozostałych trzech lokalizacjach odpadów nie spalano.

Jakie konsekwencje czekają na osoby, które palą śmieci w kotłowniach? Muszą liczyć się z karami. O ich wysokości zadecydują odrębne postępowania. Wójt nie chciał jednak zdradzić o jakie lokalizacje chodzi. 

A czy kontrole przyniosły skutek? – Pomimo takich wyników nadal na niektórych z tych posesji pali się i nic sobie z tego nic nie robi – zaznacza Zaręba.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.