Bardzo zła jakość powietrza w regionie

Region

To komunikat, który pokazują dziś aplikacje prezentujące dane na temat jakości powietrza w regionie. Odczyty ze stacji pomiarowych wskazują, że normy przekroczone są praktycznie w całym regionie.

89 μg/m sześć. I 125 μg/m sześć – to odczyty dotyczące pyłów PM2,5 i PM10 ze stacji pomiarowej zamontowanej na przedszkolu przy ul. Hubala w Pruszkowie. Jeszcze gorzej jest na terenie gminy Raszyn, gdzie normy przekroczone są nawet o 500 proc – Słomin PM2,5 132 μg/ m szesć., PM10 196 μg/m sześć.; Raszyn – PM 2,5 116 μg/m sześć, PM10 176  μg/m sześć. 

W Raszynie stan powietrza oceniany jest jako bardzo zły, a w Brwinowie, Pruszkowie i Piastowie jako zły. 

Stan jakości powietrza pogarszał się od wczoraj od godz 22.00. Najgorsze parametry odnotowano około godz. 2.00. Co ma na to wpływ? Po pierwsze wiele domów w naszej okolicy jest ogrzewana węglem, a instalacje do tego wykorzystywane nie zawsze są najlepszej jakości. Po drugie sytuację komplikuje pogoda. Mróz i brak wiatru sprawiają, że pyły dosłownie „wiszą w powietrzu”. Swoją „cegiełkę” dokładają równiez samochody.

Czym są wspomniane pyły PM2,5 i PM10? To zawieszone w powietrzu cząstko, będące mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pyły te mogą zawierać również substancje toksyczne m.in. benzo(a)piren, dioksyny czy metale ciężkie. 

Najbardziej niebezpieczny jest pył PM2,5, który może dostać się do pęcherzyków płucnych i krwiobiegu.

Jak chronić się przed smogiem? Najlepiej zrezygnować z aktywności na świeżym powietrzu, a jeśli musimy wyjść, to warto zaopatrzyć się w specjalna maseczkę. A zanieczyszczenia szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.