Bakterie na fermie drobiu w Duchnicach

Region

Na fermie drobiu w RSP Duchnice wykryto bakterie Salmonellozy. Konsumenci na szczęście mogą spać spokojnie. Jaja, które trafiły do sprzedaży, nie były zakażone.

Przeprowadzone badania wykazały, że bakterie są tylko w kale kur. Jaja były wolne od Salmonellozy, a to oznacza, że można je spożywać bez żadnych obaw. Powiatowy Lekarz Weterynarii musiał jednak wydać decyzję o likwidacji stada.

– Stado zostało już zlikwidowane. Odbyło się to pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii. W stadzie było ok. 100 tys. sztuk – powiedział nam Sławomir Zduniak, prezes RSP Duchnice.

Obecnie ferma w Duchnicach jest zamknięta. Po wybiciu stada muszą być wysprzątane i odkażone kurniki. Potem do Powiatowej Inspekcji Weterynarii trafią wymazy. Jeśli badanie nie wykaże żadnych bakterii, to ferma znów będzie otwarta.

W tym roku Salmonellozę wykryto również na jednej z ferm w powiecie pruszkowskim. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Pruszkowie nie chciał jednak zdradzić dokładnie, w którym miejscu doszło do wykrycia bakterii.

– W tym przypadku zwierzęta w stadzie zlikwidowano, jaja zostały poddane utylizacji, a pomieszczenia fermy odkażono i wydezynfekowano – zapewniła nas Joanna Barlik, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pruszkowie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.