A2: pozwolenie na budowę odcinka E

Region

Decyzję, zezwalającą na budowę odcinka między Pruszkowem a węzłem Konotopa, podpisał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Postępowanie w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim - po odliczeniu ponownej oceny oddziaływania na środowisko przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - trwało 21 dni. Prawo budowlane daje na to wojewodzie 65 dni. Pozwolenie ma rygor natychmiastowej wykonalności. Koszt inwestycji to 425, 5 mln zł. 

7,1-kilometrowy fragment E autostrady A2 przebiega przez powiaty pruszkowski
i warszawski zachodni. W ramach projektu powstaną m.in.: dwa węzły autostradowe „Pruszków” i „Konotopa”, drogi dojazdowe, zjazdy i wjazdy awaryjne, mosty, oświetlenie
i urządzenia oczyszczające. W celu ochrony środowiska wybudowane zostaną zabezpieczenia akustyczne i antywibracyjne oraz przejścia dla zwierząt.
Autostrada A2 Stryków-Konotopa w województwie mazowieckim jest podzielona na trzy części:
•    odcinek C (gminy Wiskitki, Baranów, Jaktorów) – wydanie pozwolenia na budowę planowane jest w drugim tygodniu października,
•    odcinek środkowy D (powiat grodziski oraz pruszkowski), podzielony na fragmenty: D1 oraz D2 – pozwolenia na budowę wydane odpowiednio: 12 i 19 sierpnia br.,
•    odcinek E (powiat pruszkowski oraz warszawski zachodni).
Dodatkowo, pod koniec lipca br. wydane zostały pozwolenia na budowę: dwóch miejsc obsługi podróżnych oraz punktu poboru opłat w Brwinowie oraz obwodu utrzymania autostrady w Pruszkowie (miejsca postojowe, stacje benzynowe itd.).
Łącznie, realizacja części zachodniej autostrady A2 w województwie mazowieckim obejmie powiaty: żyrardowski (gmina Wiskitki), grodziski (gmina Baranów, Jaktorów, miasta
– Grodzisk Mazowiecki i Milanówek), pruszkowski (miasto i gmina Brwinów, miasto Pruszków i Piastów) oraz warszawski – zachodni (miasto i gmina Ożarów Mazowiecki).

Autostrada A2 jest częścią drogi międzynarodowej E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. W Polsce docelowo przebiegać będzie od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do przejścia granicznego z Białorusią w Kurtykach. Istniejący i już eksploatowany 252 – kilometrowy odcinek autostrady przebiega od Nowego Tomyśla (województwo wielkopolskie) do Strykowa (województwo łódzkie).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.