Automaty biletowe w kolejce

Region

WKD wprowadza własne biletomaty i karty zbliżeniowe
Przetarg na automaty do sprzedaży biletów ogłosiła Warszawska Kolej Dojazdowa. Pierwsze trzy automaty mają zostać zainstalowane do 30 listopada.

WKD chce zakupić łącznie 33 automaty, w tym 32 mobilne i jeden stacjonarny. Mają się one znaleźć w wagonach kolejki i na stacjach. Przetarg na dostawę wraz z montażem i uruchomieniem automatów trwa do 31 marca. Z warunków zamówienia wynika, że w nowych automatach nie będzie można kupować biletów za gotówkę. Cały system będzie obsługiwał tylko karty zbliżeniowe WKD.

Karta zbliżeniowa WKD

Wprowadzenie karty WKD to nowość. Jak poinformował rzecznik spółki Krzysztof Kulesza, będzie to karta podobna do warszawskiej karty miejskiej. Jednak będzie działać na nieco innej zasadzie. Każdy pasażer będzie mógł zamówić i odebrać taką kartę w kasach WKD. Gdy już ją otrzyma, będzie mógł wpłacić na kartę pieniądze, z których następnie będzie korzystał kupując bilety w automatach. Karta będzie miała funkcję portmonetki do 50 zł.

Bez biletów ZTM

Bilety sprzedawane przez automaty będą tylko biletami WKD. Oprócz dotychczas sprzedawanych biletów, spółka zamierza wprowadzić także ich nowy wzór. Bilety te będą miały jednak inne wymiary i będą drukowane na papierze o innej gramaturze niż bilety ZTM. Na razie więc nie będzie można kupić biletu ZTM w automacie.

Jak zauważa Łukasz Oleszczuk ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM), to zasadniczy mankament biletomatów, które chce zakupić WKD. – Jest to krok do przodu, ale zastanawiałbym się nad oparciem nowego systemu biletowego o standardy techniczne ZTM, a w przyszłości obejdzie się bez kosztów – mówi Łukasz Oleszczuk. – Poza tym dziś już można by prowadzić w biletomatach sprzedaż biletów WKD i ZTM. Co więcej, WKD przewiduje wstawienie w przyszłości kasowników ZTM do pociągów. W specyfikacji na nowy tabor była konieczność przewidywania miejsc montażu kasowników i okablowania – dodaje.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.