Autobusem do pociągu za darmo

Grodzisk Maz.

W czasie remontu podmiejskiej linii kolejowej na terenie Grodziska Mazowieckiego można zauważyć wzrost liczby samochodów parkujących w centrum miasta. Burmistrz chce rozwiązać ten problem poprzez uruchomienie dodatkowej bezpłatnej komunikacji, która dowoziłaby nawet mieszkańców sąsiednich miejscowości.

Gołym okiem widać, że w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego, ruch samochodowy w kierunku Grodziska znacznie się zwiększył. I trudno się dziwić, bowiem to jedyna miejscowość, z której w czasie remontu linii kolejowej nr 447 odjeżdżają pociągi zatrzymujące się w Warszawie (co więcej, nie zatrzymują się na żadnej stacji po drodze). Również z tego powodu znacznie zwiększyła się ilość pojazdów pozostawianych na parkingach w centrum miasta.

Problem ten zamierza rozwiązać burmistrz. Jak wspomnieliśmy w zajawce zamierza wprowadzić bezpłatną komunikację, która kursowałaby w sposób wahadłowy. Ale najpierw trzeba będzie przeprowadzić ankiety, które wskażą z jakich miejsc dojeżdżają pasażerowie, by przesiąść się w szybki pociąg do stolicy. – Właśnie zatwierdziłem dzisiaj ankiety, które w przyszłym tygodniu będą rozdawane wszystkim zatrzymującym się u nas i przesiadającym się do pociągów, czyli krótko mówiąc pasażerom dojeżdżającym do pociągu. W tych ankietach chcemy się dowiedzieć skąd jadą i czy chcieliby żebyśmy wprowadzili bezpłatną komunikację, która zabierałaby ich prawie spod domu, lub z miejsca w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Na tej podstawie jak się zorientujemy skąd ci ludzie dojeżdżają i o jakich godzinach przybywają, spróbujemy ogłosić przetarg, wynająć busy – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Dodatkowo w miejscach przystanków autobusów gmina zamierza zorganizować parking tak, by część mieszkańców z sąsiednich miejscowości mogli do niego dojechać, jeśli będą mieli zbyt daleko. Autobusy miałyby kursować wahadłowo. – Z tych miejsc busy będą kursowały takim wahadłem, czyli jeden lub dwa w kierunku dworca. Chodzi o to, żeby osoby te nie przyjeżdżały samochodami do centrum Grodziska, żeby nie tworzył się duży problem komunikacyjny. Mówiąc prościej będzie to na wzór patentu jaki już funkcjonuje przy lotniskach. Są wytyczone miejsca, ludzie przyjeżdżają, następnie wsiadają w autobus, który dowozi ich konkretnie do samolotu – wyjaśnia Benedykciński. – Chcemy wyjść ludziom naprzeciw, żeby nie musieli stać w korkach i jednocześnie „zagracać” parkingów w centrum – dodaje.

Jak usłyszeliśmy od burmistrza, uruchomienie bezpłatnej komunikacji planowane jest na luty przyszłego roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.