ARTEfakty, czyli festiwal archeologii

Pruszków

We wrześniu Pruszków stanie się stolicą archeologii. Wszystko za sprawą ARTEfaktów – Pruszkowskiego Festiwalu Archeologicznego. – To wyjątkowe wydarzenie o bezprecedensowej formule – zaznaczają organizatorzy.

ARTEfakty będą kolejną imprezą organizowaną w ramach 100-lecianadania praw miejskich Pruszkowowi. Wyjątkowe wydarzenie przygotowuje wspólnie z partnerami Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. ARTEfakty to impreza międzynarodowa. Pracownicy MSHM podkreślają, że poszczególne elementy wydarzenia wtopią się w krajobraz miasta. – To niecodzienna formuła imprezy. Będziemy chcieli zaangażować mieszkańców do udziału w tym wielkim wydarzeniu – mówią.

Skąd pomysł na tego typu imprezę? Organizatorzy: – Ideą festiwalu jest ukazanie nowego, różnorodnego spojrzenia na starożytną spuściznę Mazowsza. Istniejące na przełomie er na Mazowszu drugie co do wielkości centrum metalurgiczne Europy posiadało szerokie kontakty zarówno z okolicznymi plemionami jak i z Imperium Rzymskim.

ARTEfakty opanują Pruszków w dniach 9-11 września. Jakich atrakcji mogą się spodziewać mieszkańcy? – W ciągu trzech festiwalowych dni, poprzez realizację kilkuset wydarzeń, łącząc aktywności popularnonaukowe, artystyczne i animacyjne ARTEfakty wielowymiarowo przybliżą fenomen, który czekał na swoją wielką chwilę 2000 lat – mówią organizatorzy. – W całym mieście: w parkach, na skwerach, w instytucjach kultury, kawiarniach i na osiedlach będzie można spotkać rekonstruktorów życia i technologii starożytnych, twórców teatralnych, naukowców, artystów oraz animatorów – wyliczają.

Program festiwalu wciąż jest w przygotowaniu. Uchylamy jednak rąbka tajemnicy. ARTEfakty złożą się z ośmiu bloków tematycznych: „ARTE – Sztuka w Antyku, Antyk w sztuce”; „ANTYK a popkultura”; „OGNIO-trwali”; „NaukOVO”; „reKONSTRUKCJA historyczna”; „Strefa malucha”; „Animacje MIASTOakcje”; „Studium ARTEfaktu”. W ramach tych bloków organizowane będą obozowiska historyczne, punkty popularyzacji historii, prelekcje, wykłady, warsztaty i wiele innych.

W kolejnych wydaniach „Gazety WPR” będziemy przybliżać poszczególne bloki tematyczne ARTEfaktów. Niebawem ruszy też strona internetowa dedykowana tej imprezie.

Patronem medialnym ARTEfaktów są „Gazeta WPR” i portal WPR24.pl.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.