„Wyklikaj” sobie trasę

Region

Dzięki udziałowi Zarządu Transportu Miejskiego w unijnym projekcie CAPRICE, na stronie internetowej ZTM funkcjonuje nowoczesna wyszukiwarka połączeń komunikacyjnych, która znacznie ułatwia podróżowanie po aglomeracji warszawskiej i… części Europy. Zachęcamy do korzystania z niej, przedstawiając szczegółową instrukcję planowania podróży przy jej pomocy.

Wyszukiwarka umożliwia m.in. bardzo proste wyszukiwanie połączeń między dwoma wybranymi przystankami komunikacji miejskiej, a także zaplanowanie podróży do różnych miejsc: urzędów, szkół, szpitali itp.     

Zaczynamy od wyznaczenia punktu początkowego oraz docelowego. Gdy nie znamy nazw „naszych” przystanków, oba te punkty możemy zaznaczyć na mapie.

Po ustaleniu interesującej nas trasy, w następnym okienku wpisujemy datę podróży, którą dla ułatwienia możemy wybrać bezpośrednio z kalendarza. Zaznaczamy też godzinę, o której chcemy wyruszyć lub godzinę przybycia na miejsce.

Kolejny krok to wybór środka transportu. Potem musimy jeszcze zdecydować, czy chcemy jechać pojazdami  niskopodłogowymi, a także czy mamy ochotę skorzystać tylko z połączeń bezpośrednich, czy interesują nas wszystkie dostępne możliwości dotarcia do celu.

Jako opcje dodatkowe można jeszcze zaprogramować liczbę dopuszczalnych przesiadek, czas oczekiwania na przesiadkę, liczbę wyświetlanych połączeń na jednej stronie oraz odległość dojścia do początkowego oraz końcowego przystanku.

Po wyborze tych wszystkich opcji pozostaje nam tylko „kliknięcie” na okienko „szukaj połączeń” znajdujące się na dole strony.
Wybrane przez pasażera połączenia można obejrzeć nie tylko w wersji tekstowej, ze wszystkimi przystankami, ale również w wersji graficznej, zaznaczone na mapie. Dla osób, które korzystają bardzo często z dowolnie wybranego połączenia, istnieje możliwość wygenerowania szczegółowego planu połączeń w postaci pliku pdf, który może zostać przesłany do użytkownika mailem lub może zostać przygotowany do ściągnięcia bezpośrednio ze strony www. Gdy użytkownik wybierze drugą opcję, otrzyma mailem odpowiedni link.

Przeglądarka jest dostępna w wersji mobilnej, przystosowanej do wyświetlania na ekranie telefonu komórkowego.

Wyszukiwarka oferuje również możliwość wyszukiwania połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.  

Dzięki współpracy w ramach grupy roboczej „EU-Spirit”, której członkami są największe niemieckie kraje związkowe – landy (Badenia-Wirtembergia, Saara, Nadrenia Palatynat, Dolna Saksonia, Brandenburgia, Berlin, Hamburg, Brema, Szlezwik-Holsztyn), kraje skandynawskie, Holandia, Luksemburg i region Alzacji, wyszukiwarka umożliwia wyszukiwanie zarówno naziemnych, jak i lotniczych połączeń transportu publicznego między partnerami – na zasadzie „od drzwi do drzwi”. I tak np. możliwe jest wyszukanie połączeń z przystanku PKP Wawer do portu lotniczego Schoenefeld w Berlinie. Takiej funkcji nie oferuje obecnie żadna istniejąca w Polsce wyszukiwarka.

Okres pilotażowy rozpoczął się 29 czerwca br. i potrwa przez rok. W tym czasie pasażerowie mogą testować to udogodnienie i zgłaszać uwagi.  Po zakończeniu  tego okresu  ZTM  podejmie decyzję o jej docelowym wdrożeniu.

Opinie i uwagi prosimy przesyłać na adres wyszukiwarka@ztm.waw.pl

Wyszukiwarka została wdrożona dzięki udziałowi ZTM w projekcie CAPRICE (CAPital Regions Integrating Collective transport for increased energy Efficiency – Regiony stołeczne na rzecz integracji transportu zbiorowego w celu zwiększenia efektywności energetycznej), który jest współfinansowany w ramach programu INTERREG IVC. Został zatwierdzony przez Unię Europejską we wrześniu 2008 r. Warto zaznaczyć, że projekt został wyłoniony do dofinansowania unijnego w ramach konkursu, w którym zgłoszono ponad 400 projektów, a ostatecznie zatwierdzono jedynie 41!

Projekt obejmuje okres trzech lat i będzie trwał do roku 2011. Umożliwia on współpracę i wymianę doświadczeń 5 partnerów z całej Europy. Są to: Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia (VBB – lider projektu), Urząd Miasta Bukareszt (PMB), Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Transportowych w Wilnie (MESP Vilnius), Zarząd Transportu Miejskiego m. st. Warszawy (ZTM Warszawa) i Zarząd Transportu Paryża i Ile-de-France (STIF Paris).
      
Celem projektu CAPRICE jest wymiana doświadczeń pomiędzy organizatorami transportu publicznego, władzami regionalnymi i lokalnymi oraz spółkami przewozowymi. W ramach projektu promowane będą także dobre praktyki komunikacyjne.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy