"Stary Pruszków" doczeka się ochrony?

Region

Jedną z kamienic przy ul. Ołówkowej w Pruszkowie od kilku dni przykrywa warstwa termoizolacyjna w postaci styropianu. Styropian zasłania wyjątkowe zdobienia sprzed II wojny światowej - poinformowała nas jedna z czytelniczek. Takie przypadki w przyszłym roku mogą zostać ukrócone.

– To nieduża, wyjątkowo urocza kamienica. Przedwojenne zdobienia zasłoni styropian. Prezydent powie, że to własność prywatna, ale dziwie się projektantowi. Niestety teren ten nie ma planu zagospodarowania – ubolewa pani Marzena Szambelan, mieszkanka Pruszkowa.

Przy ul. Ołówkowej, Stalowej i okolicznych stoi wiele budynków, które pamiętają początki miejskie Pruszkowa. Z tego względu przez wielu mieszkańców ta okolica jest nazywana „starym Pruszkowem”. Wspomniana kamienica jest własnością prywatną. Sprawdziliśmy to w powiatowej ewidencji gruntów. Właściciel może zrobić ze swoim budynkiem co chce. Inaczej by jednak było, gdyby ten teren był wpisany do miejscowego planu zagospodarowania.

– Zgodzę się z tym, że niektóre z tych kamienic trzeba chronić, ponieważ mają wartość architektoniczną. Część ruder natomiast trzeba wyburzyć. To wszystko można zapisać w planie przestrzennego zagospodarowania miasta – powiedział Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Taki plan jest opracowywany i zostanie uchwalony w tym lub przyszłym roku. Są szanse, że wspomniany obszar zostanie do niego wpisany. Jednocześnie kilka kamienic trafiłoby do ewidencji zabytków. Wówczas byłby zachowany przedwojenny charakter „starego Pruszkowa”.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.