80. urodziny kolei elektrycznej do Pruszkowa

Kolej

Choć przez samych kolejarzy ta rocznica przemyka niezauważona, to my pamiętamy. 15 grudnia 1936 r. czyli dokładnie 80 lat temu na trasę dzisiejszej linii SKM S1 do Pruszkowa wyruszyły pierwsze pociągi elektryczne.

Dzisiejsza SKM to spadkobierczyni tamtego sukcesu, czyli uruchomienia połączenia na odcinku Pruszków-Warszawa-Otwock. Dzisiejsze „eskaemki” niczym nie przypominają swoich poprzedników, składów EW51. I dobrze, choć dla entuzjastów kolei to właśnie tamte pociągi mają dużą wartość historyczną. Wyprodukowane w Polsce, składały się z trzech na stałe sprzęgniętych ze sobą wagonów. Co ciekawe, miały być lepiej wyciszone i odporne na hałas niż niektóre z dziesiejszych modeli pociągów podmiejskich. Szkielet jedynego zachowanego ezgemplarza serii znajduje się dziś w zbiorach Muzeum Komunikacji w Warszawie (na zdjęciu).

O 80. rocznicy gigantycznego jak na tamte czasy osiągnięcia kolejarze zdają się zapominać. Odnotowują ją za to miłośnicy kolei. – Ktoś pamięta? 80 lat temu ruszyły pierwsze pociągi elektryczne po trasie dzisiejszej linii S1 SKM. To była naprawdę odważna decyzja ze strony kolejarzy żeby wprowadzić szybkie i często jeżdżące pociągi elektryczne z Pruszkowa i z Otwocka do Warszawy. Zastanawiamy się czy dziś m.in. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie stać na odważne decyzje, które sprawiają, że pasażerom będzie wygodniej jeździć Jak myślicie, kolej podmiejska w Warszawie rozwija się dziś tak samo szybko jak przed wojną? – czytamy na facebookowym profilu Koleją do Warszawy.

A Wy, jak sądzicie?

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.