75. rocznica deportacji pruszkowskich Żydów

Pruszków

Z Pruszkowa trafili do getta w Warszawie, a potem do obozu zagłady w Treblince. W piątek, 29 stycznia będzie można oddać cześć pomordowanym Żydom z Pruszkowa.

Żydzi znajdowali się w trudniejszym położeniu niż Polacy ponieważ okupacyjne obostrzenia były wobec nich o wiele bardziej surowe. Można stwierdzić, że byli wyjęci spod prawa. Zapędzano ich do najcięższych prac, pozbawiono wszelkich możliwości zarobkowania, a mienie konfiskowano. W całym tym okrucieństwie nie chodziło tylko o fizyczną likwidację, ale i zatarcie wszelkiej pamięci o nich.

Hitlerowscy zbrodniarze wymordowali ponad tysiąc pruszkowskich Żydów. Była to niemalże cała populacja mieszkańców żydowskiego pochodzenia. Ich historia, dosłownie skończyła się 30 stycznia 1941 roku. W miejscowym getcie przy ul. Komorowskiej znajdowało się około 1,4 tys. osób. Ich zbiórka trwała od listopada 1940 r. Wszyscy zostali przetransportowani do warszawskiego getta.

Pierwsze przypadki egzekucji odnotowano jeszcze w Pruszkowie. Za przykład może posłużyć historia Heńka Ratha z ul. Bolesława Prusa. Hitlerowcy brutalnie skatowali go na śmierć w trakcie pracy w warsztatach kolejowych.

Każdy kto chce oddać cześć ich pamięci może to zrobić w piątek, 29 stycznia. W Pruszkowie przy ul. Bolesława Prusa, w miejscu gdzie stała synagoga (zaplecze domów nr 38 i 40) odbędzie się 75. Rocznica likwidacji pruszkowskiego getta i deportacji Żydów. Start obchodów o godzinie 13.00.

Organizatorem uroczystości jest Książnica Pruszkowska.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy