74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Region

1 sierpnia o godzinie „W” usłyszymy syreny. Z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowano wiele uroczystości w naszym regionie.

Pruszków
 Jak co roku mieszkańcy Pruszkowa uczczą pamięć powstańców pod pamiątkową tablicą przy ul. Waryńskiego. Uroczyste złożenie kwiatów nastąpi 1 sierpnia o godzinie 17.00 – poinformowało Biuro Promocji i Kultury Miasta Pruszkowa. Tablica jest poświęcona pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego, poległym i zabitym w latach drugiej wojny światowej.

Piastów
Piastowskie Archiwum Miejskie oraz Stowarzyszenie Nasz Piastów zapraszają mieszkańców Piastowa na obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 złożeniem kwiatów przy pamiątkowym murze na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 (Aleja Tysiąclecia 5). O 18.00 w Kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata zostanie odprawiona msza św. w intencji Bohaterów Powstania Warszawskiego. Po części oficjalnej mieszkańcy wspólnie zaśpiewają warszawskie piosenki. Dla każdego uczestnika organizatorzy przewidzieli śpiewnik, okolicznościową gazetkę i torbę z upominkami.

Grodzisk  Mazowiecki
Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński 1 sierpnia zaprasza mieszkańców na pl. Wolności w celu uczczenia 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Miejskie uroczystości  rozpoczną się o godz. 15 otwarciem wystawy plenerowej „Nagrodą Twoją będzie zwycięstwo”. Następnie uroczystości przeniosą się do namiotu na pl. Wolności, gdzie odbędzie się spotkanie z żołnierzami AK.  Jak co roku o godzinie „W” w kościele św. Anny zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar i uczestników Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy AK złożone zostaną kwiaty.

Brwinów
Obchody Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego rozpoczną się o godz. 17 przy pomniku Armii Krajowej. Po części oficjalnej mieszkańcy Brwinowa będą mieli okazją pośpiewać piosenki powstańcze przy akompaniamencie muzyków z Orkiestry Warszawy. O godz. 18 w kościele pw. św. Floriana zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych. Wieczorem w parku miejskim w Brwinowie Stowarzyszenie Projekt Brwinów organizuje pokaz filmu dokumentalnego „PASTa 1944 – 100 lat historii”. Ponadto przy sprzyjającej pogodzie będzie można już od godz. 15 oglądać tam wystawę starych fotografii PASTy – budynku, który został zdobyty przez powstańców po 20 dniach ciężkich walk.

Od wielu lat w Warszawie oraz innych polskich miastach 1 sierpnia o godz.  17  zostają uruchomione syreny alarmowe, a ruch uliczny zatrzymuje się. Godzina „W” to symboliczny sposób oddania hołdu ofiarom Powstania Warszawskiego.
 

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.