66. rocznica powstania

Region

O godzinie W, czyli 17.00 w najbliższą niedzielę zawyją syreny alarmowe nad Pruszkowem. W ten sposób miasto włączy się w obchody 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

To właśnie o godz. 17.00 1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie, które miało wyzwolić Warszawę spod okupacji hitlerowskiej. O tej porze od wielu lat Warszawa przypomina o trudnej karcie swojej historii uruchamiając syreny alarmowe. W tym roku zawyją one również w Pruszkowie. Pamiętajmy, aby wtedy zatrzymać się i uczcić ofiarność naszych przodków.

Skromne uroczystości rocznicowe w Pruszkowie odbędą się przy elektrowni, którą 66 lat temu na kilka godzin odbiło kilku powstańców. Władze miasta złożą kwiaty pod pamiątkową tablicą. 1 sierpnia skromne uroczystości odbędą się również w Podkowie Leśnej, gdzie kwiaty będą złożone na grobach powstańców spoczywających na miejscowym cmentarzu.

Większe obchody zaplanowano w Brwinowie, które rozpoczną się O godz. 17.00 na rynku. Przedstawiciele władz złożą kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy Armii Krajowej. O godz. 18.00 w pobliskim kościele będzie odprawiona Msza Święta, a o godz. 19.00 w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Wilsona 2 zostanie zaprezentowany film Adama Gzyry pt. „Tamta historia”.

Na kolejną niedzielę uroczystości zaplanowano w Pęcicach. O godz. 10.00 w kościele parafialnym odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Godzinę później rozpocznie się Msza Święta w intencji powstańców. Potem obchody przeniosą się pod Pomnim-Mauzoleum, gdzie odbędzie się Apel Poległych wraz ze złożeniem kwiatów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.