2,2 mld zł na pociągi. KM realizuje rekordową umowę

Kolej

Przedstawiciele spółki Koleje Mazowieckie podpisali trzy umowy dotyczące realizacji rekordowego zamówienia opiewającego na kwotę 2,2 mld zł. Chodzi o zakup nowoczesnych pociągów typu Flirt.

Pierwsza z podpisanych umów dotyczy unijnego dofinansowania na zakup sześciu Flirtów, kolejne to umowa wykonawcza z firmą Stadler na dostawę tych pojazdów oraz umowa przedwstępna dotycząca zamówienia kolejnych 55 pięcioczłonowych zespołów trakcyjnych. Tym samym KM rozpoczęły realizację umowy ramowej podpisanej 17 stycznia tego roku na zakup 71 pociągów (61 pięcioczłonowych i 10 dwuczłonowych).

– Umowa ze Stadlerem uruchomi proces produkcji pierwszych pojazdów Flirt najnowszej generacji. Z fazy przygotowywań formalnych wchodzimy w etap realizacji założeń naszej polityki taborowej, której celem jest wycofanie z eksploatacji najstarszego taboru i zastąpienie go nowym. Kolejne umowy wykonawcze będziemy podpisywać zgodnie z harmonogramem przyjętym umową przedwstępną. W rezultacie do 2022 r. na torach Mazowsza przybędzie 61 pięcioczłonowych ezt. Należy podkreślić, że wraz z pojazdami kupujemy ich utrzymanie, szkolenia dla pracowników, a także nowy symulator jazdy – mówi Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny KM.

 

Wartość umowy na dostarczenie przez Stadlera pierwszych sześciu pojazdów wynosi 205,8 mln zł. Kwota ta obejmuje też serwisowanie pociągów, utrzymanie ich, dostawę symulatora i szkolenia pracowników. Pierwsze Flirty mają wyjechać na tory w IV kwartale 2019 r., ale niestety nie będą poruszać się w naszym regionie… Przewidziano je do obsługi relacji Warszawa – Działdowo.

 

Na trasę Warszawa – Skierniewice wyjedzie 12 nowych Flirtów. Kiedy dokładnie? Najpewniej dopiero w 2020 r.

 

Jakie będą nowe pociągi? Jednoprzestrzenne, klimatyzowane, wyposażone w urządzenia informacji wizualno-dźwiękowej oraz bezprzewodowy dostęp do internetu. Pociągi będą osiągały prędkość maksymalną 160 km/h. Zostaną również wyposażone w wewnętrzny i zewnętrzny monitoring, platformę dla osób niepełnosprawnych, miejsca dla wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów, toalety z obiegiem zamkniętym oraz interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej, a także defibrylatory AED.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.