100-lecie nadania imienia LO Kościuszki

Pruszków

Wyjątkowe wydarzenie dla dyrekcji, kadry pedagogicznej, uczniów, absolwentów i przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie. 20 października odbędą się obchody 100-lecia nadania imienia szkole.

W 1917 roku mieszkańcy Pruszkowa u zbiegu ulic 3 Maja i Narodowej usypali kopiec, na którym ustawiono popiersie Tadeusza Kościuszki. Był to akt upamiętnienia przywódcy insurekcji 1794 roku w setną rocznicę jego śmierci. Wtedy też placówka miała otrzymać imię Tadeusza Kościuszki. Warto również wspomnieć, że w 1951 roku stała się jedenastoletnią szkołą ogólnokształcącą, a rok później odbyła się w niej pierwsza matura, którą zdało 22 uczniów. 

Przez lata placówka przeszła wiele zmian, ale zawsze pielęgnowała tradycję. W 1994 roku świętowano 200-lecie insurekcji kościuszkowskiej. Podczas uroczystości poświęcono replikę sztandaru szkoły. W 2001 roku liceum obchodziło pięćdziesiątą rocznicę powstania. Z tej okazji odsłonięto tablicę jubileuszową, wręczono pamiątkowe medale, a ukoronowaniem uroczystości był koncert muzyki klasycznej w wykonaniu absolwentów. Warto dodać, że obchody rozpoczęły się 23 marca, zaś ostatni ich akord nastąpił 22 listopada.

100-lecia nadania imienia liceum Kościuszki jest kolejnym ważnym wydarzeniem dla związanych z placówką. 20 października zaplanowano uroczyste obchody. – W przygotowania zaangażowana jest dyrekcja oraz wszyscy nauczyciele i wybrani uczniowie. Efektem wspólnych działań będą: prezentacja multimedialna, gazetka tematyczna, wystawy prezentujące szkołę w różnych latach jej pracy. Uroczystości odbędą się na sali gimnastycznej – podaje Bożena Gawda, nauczycielka i absolwentka liceum im. T. Kościuszki w Pruszkowie.

Obchody rozpoczną o 11.00 mszą św. w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie. Następnie ulicami miasta odbędzie się uroczysty przemarsz do szkoły, gdzie o 13.00 zaplanowano kolejną część uroczystości. – Wydarzenie jest bardzo ważne, gdyż jest to stulecie nadania imienia szkole, nawet nazwę ulicy zmieniono na część naszego liceum ze Starowińskiej na Kościuszki – podkreśla Bożena Gawda. 

Należy dodać, że 21 października w Falentach odbędzie się bal absolwentów i sympatyków liceum.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.