1 maja – Święto Pracy

Region

To święto państwowe obchodzone jest corocznie od 1890 r. Wprowadziła je II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z majowych z 1886 r., jakie rozegrały się w Chicago.

Święto Pracy obchodzone jest 1 maja w Polsce i na całym świecie. Wprowadzono je już w 1889 r., ale wiele osób kojarzy je tylko z PRL-em i pierwszomajowymi pochodami. Dzień ten miał upamiętniać strajk z 1886 r., do którego doszło w Chicago w USA. Domagano się wtedy wprowadzenia ośmiogodzinnego trybu pracy.

W Polsce pierwszomajowe święto obchodziliśmy pierwszy raz w 1890 r. Były współorganizowane m.in. przez działaczy II Proletariatu i często wbrew woli zaborców. Zwykle w taki dzień odbywały się masowe demonstracje, pochody oraz.. starcia z carskim wojskiem, policją czy kozakami. 

Dopiero w 1950 r. Święto Pracy zyskało status święta państwowego i od tamtej pory jest dniem wolnym od pracy. W czasach PRL-u w pochodach pierwszomajowych licznie uczestniczyli w nich uczniowie, studenci i pracownicy. Był to obowiązek, bo za niepojawienie się na uroczystości pierwszomajowej groziły konsekwencje… Uczniom – niższa ocena z zachowania w szkole, a pracownikom – nieprzyznanie premii. W latach 80-tych nielegalne demonstracje, w kontrze do oficjalnych obchodów, organizowała podziemna Solidarność.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.