​Milanówek nowoczesny jak norweska gmina?

Milanówek

We wtorek w Milanówku odbyło się spotkanie dotyczące nowych technologii, które mogłyby być wykorzystane na terenie tego miasta-ogrodu. Gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele z norweskiej gminy Frogn.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.00. Pierwszym punktem jaki został omówiony była koncepcja budowy nowoczesnego kompleksu rekreacyjnego, który miałby powstać na terenie milanowskiego basenu. – Chcieliśmy, by założenie projektu było powiązane z klimatem tego miasta czyli ogrodem. Istniejący drzewostan na terenie odkrytego basenu byłby tym elementem, który będzie zespalał całe założenie koncepcyjne. W tym obiekcie będzie można prowadzić różne aktywności – mówił podczas wydarzenia Piotr Płaskowicki z pracowni projektowej PPA.

Na terenie tym mogłyby znaleźć się cztery budynki, dwa większe i dwa mniejsze. Byłyby one połączone ze sobą w sensie komunikacyjnym. Oprócz basenów zaprojektowano tam m.in. dom kultury. Według projektanta w budynkach można prowadzić klub seniora, warsztaty dla dzieci, czy nawet usługi zdrowotne. Znalazłyby się też strefy małych basenów oraz duży basen pływacki (25 metrów długości), na którym można by organizować np. zawody.

– Chodzi o to, by na tym terenie znalazły się elementy, które sa nam rzeczywiście potrzebne. Ważnym aspektem są też koszty eksploatacji – skomentowała Wiesława Kwiatkowska, burmistrz Milanówka.

Ale cała koncepcja nowoczesnego kompleksu rekreacyjnego jest tylko wstępem do rozmów. Do dyskusji i zgłaszania swoich uwag na ten temat zachęcała burmistrz miasta-ogrodu. Obiekt może powstać w innym miejscu lub w zmienionej formie. Póki co trwają ustalenia, a mieszkańcy, którzy chcą czynnie uczestniczyć w projektowaniu mogą zgłaszać swoje pomysły do urzędu miasta.

Kolejnym punktem była prezentacja centrum rekreacji w norweskiej miejscowości Drobak. Władze są aktualnie w trakcie budowy basenu miejskiego i hali sportowej. W związku z tym Norwedzy mogli podzielić się z nami swoim doświadczeniem. Poruszono m.in. takie tematy jak odnawialne źródła energii, czy też systemy optymalizujące zużycie energii w budynkach. Co ciekawe w ramach nawiązanej współpracy z gminą Frogn norwescy ekspercie wezmą udział w pracach nad projektem budowy milanowskiego kompleksy rekreacyjnego. 

Około godziny 19.00 na scenie pojawili się przedstawiciele firmy Orange, a także gość specjalny, Radosław Brzózka. Temat jaki został poruszony to realizowany aktualnie projekt budowy sieci światłowodowej w Milanówku. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się jakie korzyści można czerpać dzięki światłowodom i powszechnego internetu. – To co kiedyś wgrywało się przez pół godziny, dziś trwa chwilę. Światłowód jest jak kod morsa, znajduje się w nim światło, które jako połączenie daje niesamowitą przepustowość. Dzięki światłowodom możemy mieć szybki internet bez żadnych zakłóceń – komentował Brzózka. 

Podczas spotkania można było podziwiać wystawę prac studentów SGGW związaną z projektami konkretnych miejsc w Milanówku, pojawiły się też stoiska polsko-norweskiego mikroprojektu, odnawialnych źródeł energii oraz Orange (związane ze światłowodami).

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.